Historia

Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie została utworzona w 1949 roku. Pierwsze sprawozdanie Głównego Urzędu Statystycznego zachowało się z 1952 r. To właśnie w nim rok 1949 podano jako datę początku działalności instytucji.

Pierwszym organizatorem biblioteki i zarazem jej kierownikiem była nauczycielka Maria Ziętek, która kierowała biblioteką półtora roku. Księgozbiór początkowy liczył 100 woluminów. Korzystało z niego 60 czytelników. Biblioteka została włączona do ogólnokrajowej sieci bibliotecznej i otrzymała z Ministerstwa Oświaty za pośrednictwem biblioteki powiatowej w Grodzisku Mazowieckim kilkaset książek. W 1952 r. księgozbiór liczył 134 woluminy. W tym czasie odwiedziło bibliotekę 170 czytelników. Liczba wypożyczeń wynosiła ogółem 807 książek.

Celem powstania biblioteki było zaspokojenie potrzeb czytelniczych mieszkańców wsi. Zakupami książek dla bibliotek gminnych zajmowała się biblioteka  powiatowa w Grodzisku Mazowieckim. Dystrybutorem książek była Gminna Spółdzielnia „ Samopomoc Chłopska”. W 1963 r. utworzono w bibliotece nowy dział informacyjno-bibliograficzny. Powstało kilka punktów bibliotecznych. Biblioteka wprowadziła w życie hasło: „ W każdym domu czytelnik biblioteki ”. Placówka brała aktywny udział  w licznych konkursach. W 1964 r. w konkursie „ Złoty kłos dla twórcy ” zdobyła  I miejsce w powiecie grodziskim, otrzymując pamiątkowy dyplom oraz nagrodę pieniężną. Brała również udział w konkursie pt. ”Książka uczy, radzi i wychowuje” oraz „Bliżej książki współczesnej”. Biblioteka uczestniczyła w organizowanych każdego roku  „Dniach Oświaty, Książki i Prasy”.

Biblioteka wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę. Od października 1997 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie otrzymała nowy lokal przy miejscowej szkole.